Results

World All Star Team

Congrats to the 5 Factory wrestlers that are ranked #1 in the country in their age and weight class on the World All-Star team in 2017

  • Jonny Slaper
  • Padraic Gallagher
  • Evan Rizzo
  • Danny Zmorowski
  • Joey Ma

2017 OHSAA State Tournament

2017 OHSAA State Tournament Results
Congrats to all the Factory Trained wrestlers, their schools and their H.S coaches on a great season.

  • Angelo Rini – 5th place
  • Bryce Hepner 2nd place
  • Bryce Andonian – 5th place
  • Matt Kazimir – 4th place
  • Alan Hart – 2nd place
  • Sam Dover – 5th place
  • Cody Howard – 2nd place
  • Jared Campbell – State Champ
  • Kevon Freeman – State Champ
  • Conor MCCrone – 5th place
  • Hunter Ryan- 4th place
  • JT Brown – State Champ
  • Nick Kiussis- State Champ
  • Drew Mattin – State Champ
  • Cole Mattin- 6th place
  • Josh Barr – 7th place

2017 Cadet & Junior National

2017 Cadet & Junior National WRESTLING FACTORY participants

  • Drew Mattin – Junior National Champ (AA)
  • Kyle Rowan – 4th place (AA)
  • Cody Howard – 5th place (AA)
  • Padraic Gallagher – 6th place (AA)
  • Angelo Rini – DNP (2-2)
  • Seth Majewski – DNP (4-2)
  • Hudson Hightower – DNP (4-2)
  • Bryce Hepner – DNP (2-2)
  • Cade Hepner – DNP (2-2)
  • Enrique Munguia – DNP (4-2)
  • Conor Mcrone – DNP (6-2)
  • Cole Hivnor – DNP (6-2)
  • Dylan D’Emilo – DNP (4-2)
  • Bryce Andonian – did not compete due to injury
  • Cam Edwards – Injury Default

Allyssa Pirro – competed in both women cadet & junior nationals along with the Ohio Women dual team

2017 OAC Jr. High State Tournament

Congrats to all the Factory Trained wrestlers, their coaches and clubs that competed in the 2017 OAC Junior High State Tournament

  • Paddy Gallagher 1st place/146lbs
  • Cole Hivnor 1st place/154
  • Zack Mattin 1st place/78lbs
  • Wyatt Richter 2nd place/74lbs
  • Pito Castro 2nd place/84lbs
  • Sean Seefeldt 3rd place/90lbs
  • Codie Cuerbo 5th place/74lbs
  • Brenden MCcrone 5th place/78lbs
  • Nik Willingham 5th place/90lbs
  • Tommy Ungrady 5th place/114lbs
  • Dylan Fishback 6th place/114lbs
  • Derek Fields 7th place/108lbs

2017 OAC Grade School State Tournament.

Congrats to all (42) Factory Trained wrestlers that competed this weekend at the 2017 OAC Grade School State Tournament. Also want to thank all the coaches that allow and/ or encourage their wrestlers to go the extra mile and train at THE WRESTLING FACTORY of CLEVELAND this year!

  • Tristan Jackson – State Champ D2/50lbs
  • Adam Butler – State Champ D3/75lbs
  • Evan Rizzo – State Champ D3/95lbs
  • Kyle Snider – 2nd D4/120lbs
  • Carmello Kolb – 3rd D2/45lbs
  • Rylen Wax – 3rd D1/40lbs
  • Braylen Landrum – 5th D3/85lbs
  • Ryno Bennett – 4th D4/70lbs
  • Hakeen Garcia – 2nd D1/50lbs
  • Jarreau Walker – 4th D2/50lbs
  • Derion Williams – 4th D2/45lbs
  • Joey Ma – 3rd D2/120lbs
  • Timmy Mazur – 4th D3/55lbs
  • Ethan Timar – 4th D3/60lbs
  • Rocco Czarnecki – 6th D3/55lbs
  • Adam Mattin – 6th D4/65lbs

2017 Tulsa Flo Nationals

2017 TULSA/FLO NATIONALS RESULTS
Congratulations to all the Factory Trained wrestlers and their clubs that competed at Tulsa/Flo Nationals
50wideX1blank
Paddy Gallagher 1st
TWFOC
Wyatt Richter 1st
TWFOC/BTW
Evan Rizzo
1st
TWFOC/Brecksville
Jonny Slaper
1st
TWFOC/Kratos
Evan Bennett
2nd
TWFOC/Westshore
Ryno Bennett
2nd
TWFOC/Westshore
Joey Ma 2nd
TWFOC/Westshore
Cole Hivnor 3rd
TWFOC/Lake Catholic
Adam Butler DNP 4-2
TWFOC/Westshore
Adam Mattin DNP 4-2
TWFOC/Delta
Enrique Munguia DNP 4-2
TWFOC

Flo/Tulsa National age group team Standings: TWFOC finished; 2nd – Age 10 Under, 4th – Age 15 Under* including Hivnor’s points, 7th – Age 12 Under, 18th – Age 8 Under

2017 OYWL State Tournament Results

2017 OYWL STATE TOURNAMENT RESULTS

Congrats to all the Factory Trained wrestlers and their individual clubs who competed at 2017 OYWL State Tournament.

50wideX1blank

Tristan Jackson
1st
TWFOC/Maple Hts
Timmy Mazur
1st
TWFOC/Westshore
Ethan Timar
1st
TWFOC/N. Royalton
Bryce Skinner
1st
TWFOC/Kenmore
Cole Shulke
2nd
TWFOC/Elyria
Ryno Bennett
2nd
TWFOC/Westshore
Lucan O’Brien
2nd
TWFOC/Avon
Kaz Rajko 5th
TWFOC/Chardon

Overall there were 19 qualifiers, 8 placers, 7 finalist and 4 champs!

OYWL State Results

2016 OYWL STATE RESULTS  50wideX1blank
 20wideX1blank
1wideX1blank
Evan Bennett -1st
Wyatt Richter-2nd Timmy Mazur -4th
Kyle Snider-1st
Ryan Bennett -3rd Ethan Timar-5th
Jayden Williams-1st
Cole Schulke- 3rd Corey Haney-5th
Codie Cuerbo -1st
Brendan MCCrone -3rd Christian Osborne -6th
Brock Herman- 2nd
Pito Castro – 3rd

OAC GRADE SCHOOL STATE RESULTS

2016 OAC GRADE SCHOOL STATE RESULTS  50wideX1blank
 1wideX1blank
D1-Jarreau Walker 40lbs – 1st
D4-Kyle Snider 100lbs – 6th
D2-Timmy Mazur 50lbs – 5th D4-Evan Bennett 90lbs – 1st
D2-Ethan Timar 55lbs – 4th D4-Jayden Williams 85lbs – 4th
D2-Jack Lentz 70lbs – 6th D4-Logan Ours 85lbs – 1st
D2-E.J German 75lbs – 2nd D4-Pito Castro 80lbs – 2nd
D3-Brock Herman 60lbs -2nd D4-Nick Willingham 75lbs – 1st
D3-Cole Schulke 60lbs – 8th D4-Brendan McCrone 70lbs – 4th
D3-Ryan Bennett 65lbs – 3rd D4-Corey Haney 65lbs – 7th
D3-Adam Butler 68lbs – 6th D4-Wyatt Richter 65lbs – 6th
D3-Santino Duniec 68lbs – 7th D4-Codie Cuerbo 65lbs – 3rd
D3-Evan Rizzo 85lbs – 3rd

OAC JR HIGH STATE RESULTS

2016 OAC JR HIGH STATE RESULTS  50wideX1blank
 1wideX1blank
Jimmy Carmany 1st
1wideX1blankZack Mattin 2nd
Scott Richter 4th
Kyle Rowan 1st
Nick Willingham 3rd Rich Delsanter 4th
Vic Voinovich 2nd
Sean Seefeldt-3rd Bryce Hepner 5th
Hudson Hightower 2nd
Najee Lockett 3rd Nick Sabin 5th
Logan Ours 2nd
Mike Garcar 4th Nick Darling 6th
Drew Butera 2nd
Cole Hivnor 4th Derek Fields 7th
Jake Hamulak 7th

Factory Trained State Wrestlers

2016 UWW Cadet World Team Trials in Akron, Ohio
Cody Howard – 8th place at 220lbs (AA)

 

2016 Team Ohio at Cadet & Junior Nationals in Fargo, ND July 18-23.

21 Factory Trained wrestlers Competed for TWFOC
TWFOC had (4) All-Americans
100wideX1blank

 20wideX1blank10wideX1blank20wideX1blank Cadet Team  Junior Team
Angelo Rini –  5th place (AA) Jack Conway
Bryce Andonian Tyler Stepic
Cam Edwards  (Greco only) Cody Howard
Paddy Gallagher (injured) Jared Campbell
Enrique Muniqua Cade Hepner
Sam Dover Larry Grapo
Hudson Hightower V Santillo
Nick Darling Drew Mattin – 4th place (AA)
Drew Butera Dylan Demillo – 2nd place (AA)
Nick Sabin Ben Darmstadt- 1st place & OW
50wideX1blank Seth Majewski 20wideX1blank

100wideX1blank
2016 Cadet National Duals, York, PA
7 Factory wrestlers competed for Team Ohio who went 7-1 in dual meets.

  • Nick Sabin
  • Angelo Rini
  • Bryce Andonian
  • Paddy Gallagher
  • Cole Hivnor
  • Sam Dover
  • Drew Butera

2016 Junior National Duals, Tulsa, OK
5 Factory Wrestlers helped team Ohio win a Junior National Dual Title.

  • Alan Hart
  • Jared Campbell
  • Drew Mattin
  • Ben Darmstadt
  • Dylan Demillo